No i jest długo zapowiadana książka – esej „kolekcjonerski” W paszczy tygrysa. Nad tym tomikiem pracowałem przeszło rok. Dziś formalna premiera. Jako że naprawdę wiele pisałem już tutaj na temat tego projektu, dzieląc się z czytelnikami rozmaitymi spostrzeżeniami oraz wątpliwościami, obecnie poprzestanę jedynie na opisie katalogowym. Przytaczam go poniżej. Po dane bibliograficzne odsyłam oczywiście na stronę wydawnictwa, natomiast jeśli lektura wywołałaby jakieś mocniejsze echa u odbiorców, nie omieszkam odnieść się do nich na blogu. Zwyczajowo postaram się także nagrać odautorskie słówko przybliżające publikację, o czym zapewne również Państwa tutaj poinformuję.
* * *
Pierwszy w cyklu tomik niefabularny, a zarazem pierwsza w historii książka całościowo poświęcona problematyce żółtego tygrysa.
Dla uatrakcyjnienia przekazu, ale i poszerzenia obrazu, realizację projektu autor poprzedził przeprowadzeniem kilkudziesięciu wywiadów z pasjonatami oraz zbieraczami tomików legendarnej serii Wydawnictwa MON. Rozmowy te posłużyły jako punkt wyjścia dla snutej narracji, z jednoczesnym zachowaniem najciekawszych opinii, obszernie wplatanych w specyficzną formę gawędy, tj. esej „kolekcjonerski”:
O ile mi wiadomo, nie napisano dotąd książki o żółtym tygrysie. Bywały artykuły, wycinkowe analizy, są dostępne zestawienia, katalogi, wirtualne spisy. Zwartej formy drukowanej, w szczególności zabarwionej narracyjnie, nie było i nie ma. Jednocześnie zdaję sobie sprawę z faktu, że zaproponowane ujęcie bardzo daleko odbiega od podejścia encyklopedycznego, w związku z czym niejednego czytelnika może ono po prostu rozczarować…
Reasumując, nie należy spodziewać się opracowania typu vademecum, a raczej wielowarstwowej opowieści o fascynacji „tygrysami”.